
Pojasnilo glede pilotne naprave za predelavo biološko razgradljivih odpadkov
Javno podjetje Snaga je v letu 2017 skupaj s šestimi partnerji in Mestno občino Maribor kot vodilnim partnerjem pristopilo k projektnemu partnerstvu za izvedbo inovativnega projekta predelave biološko razgradljivih odpadkov in postavitve pilotne naprave s ciljem uporabe odpadkov kot virov za proizvodnjo zemljine s stransko proizvodnjo energije s pomočjo postopkov fermentacije, pirolize in homogenizacije. Sprva je bilo načrtovano, da bo pilotna naprava postavljena na zemljišču v Dogošah, ki je v lasti Mestne občine Maribor. Slednja je bila zavezana zagotoviti in dati na razpolago zemljišče za potrebe postavitve in zagona pilotne naprave. Kasneje se je celotna investicija zaradi nasprotovanj prebivalcev Dogoš prenesla v občino Selnica ob Dravi na zemljišče v zasebni lasti. Predviden čas trajanja projekta je bil od 1.12.2017 do 30. 11. 2020, vendar je bil zaradi razglašene epidemije COVID-19 in spremembe lokacije rok za postavitev pilotne naprave podaljšan do 30. 11. 2022.
Ugotavljamo, da je Snaga glede na obveznosti iz prijavnice izpolnila obveznosti v delu, ki se nanašajo na nabavo opreme oziroma posameznih elementov pilotne naprave za predelavo biološko razgradljivih odpadkov; do samega zagona in obratovanja pa žal ni prišlo. V fazi postopka pridobivanja gradbenega dovoljenja za postavitev pilotne naprave so namreč postavitvi nasprotovale civilne iniciative v občini Selnica ob Dravi. Razlog je predvsem v vrsti odpadka, torej bioloških odpadkih, ki bi se naj obdelovali, in napačnem razumevanju, da gre za kompostarno. Žal nam je, da je tudi v tem primeru umanjkalo ustrezno obveščanje prebivalstva. Poudarjamo, da je pilotna naprava manjša učna naprava, postavljena na vsega 700 m2. Letno bi obdelala cca. 300 ton odpadkov oziroma 900 kg na dan, celoten proces je predviden v zaprtem prostoru z urejenim prezračevanjem. Za primerjavo, Snaga letno v občinah, kjer izvaja obvezno občinsko gospodarsko javno službo, zbere skupaj cca. 13.000 ton biološko razgradljivih odpadkov, ki jih obdelajo v različnih objektih za predelavo biološko razgradljivih odpadkov v Sloveniji.
Civilne iniciative oziroma posamezni občani so po izdaji gradbenega dovoljenja vložili pritožbo na Ministrstvo za okolje in prostor ter kasneje sprožili upravni spor na Upravno sodišče RS. Posledično Snaga skladno z gradbeno zakonodajo za zagon in obratovanje naprave ne razpolaga s pravnomočnim gradbenim dovoljenjem, ki bi omogočalo začetek gradnje.
Ne glede na to, da Gradbeni zakon šele od 01. 06. 2022 omogoča gradnjo objektov na podlagi dokončnega gradbenega dovoljenja na lastno odgovornost investitorja, pa naprave ni mogoče zagnati, saj bi bilo to v nasprotju z zakonodajo. Hkrati bi s postavitvijo naprave in zagonom prejudicirali odločitev Upravnega sodišča.
Vsekakor si v Snagi želimo in imamo interes, da se naprava postavi in prične z obratovanjem - s ciljem preveriti možne postopke za hitrejšo predelavo biološko razgradljivih odpadkov v kompost in nadalje v ustrezno zemljino, ki bi jo lahko uporabili na degradiranih območjih, javnih zelenih površinah in nenazadnje na svojih vrtovih. Seveda pa potrebujemo zakonite podlage, saj mora biti delovanje našega javnega podjetja zakonito in transparentno. V Snagi pozdravljamo inovativne projekte, ki lahko doprinesejo k napredku na področju ravnanja z odpadki, saj bo v prihodnje v luči vse večjih podnebnih sprememb potrebno zagotavljati drugačne postopke in tehnike ravnanja z odpadki, kot je to bila praksa do sedaj.
Povezava do prispevka v Slovenski kroniki, 17. 01. 2023, https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/174929428?s=tv https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/174929428?s=tv