
Kam z novoletnimi smrečicami?
Kam z novoletnimi smrečicami?
10. 1. 2023
77
V teh dneh se počasi poslavljamo od prazničnega vzdušja in tudi od božičnih drevesc. Če sta nam praznike lepšali posekana ali umetna smrečica, ju moramo odložiti med pravo vrsto odpadkov, posebno skrb pa potrebuje smrečica v loncu.
Kaj naredimo s pravimi drevesci?
Če smo imeli praznično smrečico, posajeno v loncu, jo moramo po praznikih presaditi na vrt. Pred presaditvijo posodo s smrečico za nekaj dni postavimo v hladen prostor, da se bo drevesce počasi navadilo na nižje temperature. S presaditvijo ne čakajmo do pomladi, ampak to storimo kmalu po praznikih. Smreka je odporna proti mrazu; najbolj ji ugajajo rahla peščena tla. Če presajamo jelko, jo posadimo v globoka, s humusom bogata tla. Jelka je proti mrazu manj odporna kot smreka.
V primeru posekane smrečice jo lahko posušimo in uporabimo za kurjavo. Če nimamo kamina ali peči, jo lahko podarimo nekomu, ki ima to možnost. Drevesce lahko tudi razrežemo oz. razžagamo na manjše kose in ga odložimo v rjav zabojnik za zbiranje bioloških odpadkov ali na kompostni kup oz. v kompostnik. Lahko jo odpeljemo tudi v zbirni center in jo oddamo na mesto zbiranja zelenega odreza.
Kako pa ravnamo z umetno smrečico?
Umetno smrečico pospravimo v škatlo in jo hranimo za naslednje leto. Če je smrečica uničena in je odslužila svojemu namenu jo predamo v zbirnem centru v za njih namenjen zabojnik. V kolikor smo se smrečice zgolj naveličali in jo bomo zamenjali z novo pa jo lahko podarimo nekomu, ki mu bo prinašala korist ali jo predamo v kotiček ponovne uporabe na zbirnem centru Lahova. Enako lahko storimo tudi z novoletnimi okraski in lučkami. Umetnih smrečic ne odlagamo v zabojnike za mešane komunalne odpadke.
Potrudimo se, da bomo poskrbeli za smrečice na čim bolj okolju prijazen način.
Bodimo modri, ohranimo zeleno in ostanimo zdravi!